Forsvaret moderniserer måten å styre virksomheten på gjennom å ta i bruk Felles integrert forvaltningssystem (FIF). Forsvarssjef General Harald Sunde er opptatt av den moderne teknologiens rolle i forvaltningen og i understøttelsen av Forsvarets virksomhet.
- FIF er nervesystemet i styringen av organisasjonen i dag og i den videre utviklingen av Forsvaret, sier Sunde. Dette moderne systemet gir Forsvaret tidsriktig styringsinformasjon og effektive prosesser.
Med all informasjon samlet i ett felles system har Forsvaret mulighet for sporbarhet og kontroll på en helt annen måte enn tidligere. Men det ligger stadig store muligheter i den løsningen som er innført og
Forsvarets ledelse har nå fokus på hvordan Forsvaret best kan utnytte potensialet i FIF.
Med kommende løsninger som skal bidra til å modernisere personellforvaltningen og logistikkvirksomheten, vil Forsvaret ta ytterligere steg fremover i forhold til å effektivisere virksomheten.
- Vi har interneffektivisert betydelig allerede, blant annet gjennom opprettelsen av sentrale regnskaps- og lønnsadministrasjoner. Med Logistikkprosjektet beveger vi oss videre mot en mye mer effektiv struktur med enda flere muligheter, sier viseadmiral Jan Eirik Finseth, sjef for Forsvarsstaben.
Regjeringen gir sin
stadige støtte til denne fornyelsen og foreslår i årets investeringsproposisjon (Prop. 110 S) å øke rammen for innføringen av logistikkløsningen.