Kompetansesenter for logistikk og operativ støtte

Illustrasjonsbilde - Kompetansesenter for logistikk og operativ støtte
Utdanner spesialister på logistikk og transport, militærpoliti, hundetjeneste og eksplosivrydding.


Oppgaver

Forsvarets kompetansesenter for logistikk og operativ støtte (FKL) er et felles operasjonsstøttesenter for hele Forsvaret. Hovedoppgavene til avdelingen er operative leveranser, fagutvikling og kompetanseproduksjon. Avdelingen er Forsvarets kompetansesenter innenfor logistikk og produksjon av operative støtteelementer.

FKL leverer større eller mindre elementer til både nasjonale og internasjonale oppdrag, avhengig av behov. De operative logistikkleveransene og støtten avdelingen bidrar med er vesentlige i Forsvarets operasjoner- både i inn- og utland.

Avdelingen utdanner og etablerer operative avdelinger innenfor fagområder som logistikk, militærpoliti- og livvakttjenester, transport, ammunisjons - og eksplosivrydding, vognførerutdanning og hundetjeneste.



Kompetansesenteret har seks underavdelinger:


Forsvarets hundeskole

Forsvarets hundeskole


Forsvarets hundeskole (FHSK)
Forsvarets hundeskole utdanner hunder og hundeførere til nasjonal og internasjonal tjeneste for alle forsvargrener og Heimevernet (HV). Hundekolen er utøver fagligansvaret for hundetjenesten i Forsvaret.



Fagavdeling logistikk

Fagavdeling logistikk


Fagavdeling Logistikk
Fagavdeling Logistikk er plassert på Rena sammen med resten av Hærens våpenskolemiljø. Avdelingens viktigste oppgave er å sørge for at de repsektive skoler ved Hærens Våpenskole involverer logistikkfaget i sine prosesser og å støtte skolene med dette.


Forsvarets transportskole

Forsvarets transportskole


Forsvarets transportskole (FTS)
Forsvarets transportskole utøver fagansvar, er styrke-­ produsent og kompetansesenter for transportkontroll, landtransport og vognføreropplæring i Forsvaret. Produserer og leverer transportkontroll og transportlag til nasjonal og internasjonal tjeneste.



Forsvarets logistikkskole

Forsvarets logistikkskole


Forsvarets logistikkskole (FLS)
Forsvarets logistikkskole er en våpenskole med utøvende fagansvar som utdanner, utvikler, sertifiserer samt stiller enheter til internasjonale operasjoner innen logistikk. FLS har ogsa° ansvaret for Forsvarets tekniske befalsskole som er den formelle befalskolen pa° Sessvollmoen



Forsvarets militærpolitiavdeling

Forsvarets militærpolitiavdeling


Forsvarets militærpolitiavdeling (FMPA)

Forsvarets Militærpolitiavdeling utøver fagmansvaret for MP i Forsvaret og står ansvarlig for all utdanning og sertifisering innen Militærpolitifaget. Herunder alt av mannskaper og befal til nasjonal og internasjonal tjeneste.



Forsvarets ammunisjon- og EOD-skole (eksplosivrydding)

Forsvarets ammunisjon- og EOD-skole


Forsvarets ammunisjon- og EOD-skole (eksplosivrydding) (FAES)
Forsvarets ammunisjons-­ og EOD skole er Forsvarets kompetansesenter innen ammunisjons-­ forvaltning og eksplosivrydding. FAES utøver fagansvaret innen eksplosivrydding i Forsvaret og støtter det sivile samfunn med sine tjenester.
 
Befalselever ved Forsvarets tekniske befalsskole får en god utdanningspakke. De får studiekompetanse, lederutdanning og fagbrev på fire år. Her utdannes elevene ved våpenlinja på våpensystemet til M109 ArtillerivognFMPA har i tillegg til å utøve fagansvaret for MP i Forsvaret, ansvaret for driften samtlige åtte MP stasjoner i Forsvaret.Movcon ved FTS har deployering og redeployering av materiell og personell som endel av sin oppdragsportefolio. Her under redeployering av TMBNs stormpanservogner med tog.FHSK utdanner alle hunder og hundeførere i Forsvaret. Trening av forfølgelses-spor er viktig, da det er en av øvelsene som nyttes mest under patrulje med hund.Forsvarets kompetansesenter for logistikk og operativ støtte (FKL) ligger på Sessvollmoen, like nord for Oslo Lufthavn Gardermoen.FAES utdanner eksplosivryddere til hele Forsvaret. FAES støtter politiet med rydding av eksplosiver i hele landet og i overkant av 300 nasjonale oppdrag i året.LIVVAKT: Militær livvaktavdeling er en del av FKL. De er en operativ enhet med ansvar for å utføre militær livvakttjeneste i konfliktområder og i internasjonale operasjoner.