En kald fornøyelse

Illustrasjonsbilde - En kald fornøyelse
I dag måtte enkelte av aspirantene gjennom oppgaver som testet deres mentale robusthet. En oppgave handlet om å håndtere en mentalt stressende situasjon, nemlig isbading.
I tilegg til å få testet hvem de er når de utsettes for stressede situasjoner, får de erfart på kroppen hvordan det føles å være kald. Skikkelig kald.
 
Til tross for at dette er langt ifra en farlig øvelse er det satt i verk mange sikkerhetstiltak, blant annet er det fokus på sanitet. For det er et faktum at når så mange mennesker bor tett på hverandre, driver med fysisk aktivitet og det er kaldt, så blir det sykdom og skader. 

Medisinsk personell til stede 

Like ved der isbadingen foregår møter vi lege Paul Røsbu og sykepleier Pål Eivind Hope. Til daglig er Røsbu stasjonert i Finnmark, mens Hope er på Haakonsvern.

De forteller at de ser mest gnagsår blant aspirantene. I tillegg er det en og annen med feber og begynnende forkjølelse.  Likevel er den største bekymringen er at det skal bryte ut omgangssyke eller influensa under opptaket
– Det er jo ikke bare for de syke vi er her, det er jo òg for å passe på at de som faktisk er friske skal forbli nettopp det, sier  Røsbu.

Når vi spør om de er her fordi isbading på noen måte er farlig, ler de begge.
– Nei, for en ungdom på rundt 20, så er ikke dette på noen måte farlig. Det er ikke uten grunn at vi har de fysiske prøvene vi har den første uken. Kommer du deg gjennom det nåløyet og så langt som disse aspirantene uten vansker, er dette ikke noe problem, avslutter de.