aktuelt_1786_nysjefforsjoforsvareaktuelt_1786_nysjefforsjoforsvarehttp://forsvaret.no/Lists/RelatedMedia/DispForm.aspx?ID=793Kontreadmiral Nils Andreas Stensønes ble i statsråd den 21. juni 2017 beordrer i stillingen som sjef for Sjøforsvaret. Arkivfoto: Forsvaret/media/PubImages/Nils Andreas Stensønes.jpg

Ny sjef for Sjøforsvaret

Kontreadmiral Nils Andreas Stensønes ble i statsråd i dag beordret til stillingen som sjef for Sjøforsvaret.
– Kontreadmiral Stensønes er den beste offiseren til å lede Sjøforsvaret i tiden fremover. Han har bred operativ og merkantil erfaring, sier forsvarssjef Haakon Bruun-Hanssen.


Kontreadmiral Nils Andreas Stensønes har variert bakgrunn fra Sjøforsvaret, hvor han innledningsvis i sin karriere tjenestegjorde som nestkommanderende, skipssjef og divisjonssjef på missiltorpedobåt (MTB). Kontreadmiral Nils Andreas Stensønes. Foto: Forsvaret

I tiden 1998-2003 var han prosjektkoordinator for eskortefartøy, hvorav han i tre år var i USA. I perioden 2004-2007 var han sjef ved 21 MTB-skvadron før han 1. april 2007 ble leder for Fregatt-prosjektet. Etter omorganisering i Forsvarets logistikkorganisasjon (FLO), ble Stensønes 1. august 2010 stabssjef og nestkommanderende i FLO/maritime kapasiteter.

Fra april 2011 til januar 2014 var han stabssjef i Norwegian Task Group (NorTG), hvorav han det siste året var midlertidig beordret som sjef for Kysteskadren. I perioden fra januar til juli 2014, var Stensønes sjef for NATOs stående flåtestyrke, Standing Naval Maritime Group 1 (SNMG 1).

– Stensønes har i hele sin karriere levert meget solide resultater, og vist evne til å løse komplekse utfordringer. Hans erfaring og personlige egenskaper vil bli viktig også i min ledergruppe. Jeg ser frem til et tett og godt samarbeid, sier forsvarssjefen.

Stensønes ble utnevnt til flaggkommandør og beordret til stillingen som stabssjef i Sjøforsvarsstaben 1. juli 2014, og 18. mars 2016 ble han utnevnt til kontreadmiral og beordret til sin nåværende stilling som sjef for operasjonsstaben ved Forsvarets operative hovedkvarter. 

Stensønes tiltrer stillingen som sjef for Sjøforsvaret 16. august 2017.

Publisert 21. juni 2017 13:13.. Sist oppdatert 21. juni 2017 15:22.