Norsk English
Heimevernets innsatsstyrke Derby bistår politiet i søk og evakuering på Stortinget under øvelse hovedstad 2023.

Politi og HV i samtrening på Stortinget

Heimevernets spisseste ende, i form av innsatsstyrke Derby, trente under øvelse Hovedstad med en av politiets best trente avdelinger - Utrykningsenheten.

Inne i Stortingets korridorer fant vaktene en hardt skadd markør - en gjerningsperson var på flukt i bygget. Øvelsen var i gang. Politiets utrykkningsenhet var først på åstedet og begynte søket. Det er mange korridorer og møterom i landets viktigste bygg. Her trengs det mye folk. Politiet ba om bistand fra Forsvaret.

— Skikkelig bra trening

Etter en kort «panserbrief» i Stortingets parkeringskjeller ble innsatsstyrke Derby satt inn i søket.

— Dette var en skikkelig bra runde med trening, forteller en svett Max fra innsatsstyrken.

— Her får vi god og felles erfaring i tilfelle vi eventuelt må løse reelle oppdrag sammen, legger han til.

Området mellom utgangsposisjon og åstedet var definert som usikret. Dette var en situasjon det krevde mye ressurser å få kontroll på. Derby fikk evakuert ut den skadde med egne sanitetsressurser. Etter hvert ble også gjerningspersonen lokalisert.

— Dette er Forsvaret og politiet! Kom ut med hendene over hodet! 

 

God felles forståelse

Gjerningspersonen gjorde som han fikk beskjed om. Vår nasjonalforsamling kunne atter konsentrere seg om parlamentariske prosesser. Oppdraget var løst. Øvelsen var ferdig og erfaringer kunne høstes

— Jeg opplever at vi i politiet og Forsvaret har et avklart og profesjonelt forhold.

Harald Mandt, Oslo-politiets utrykningsenhet

— Vi øver en del med Forsvaret. Det har blitt noen timer etter hvert, sier den erfarne politimannen, Harald Mandt, som også var en tur innom et utskrevet befalskurs (USK) under sin førstegangstjeneste i 1992.

— Personlig synes jeg vi jobber godt sammen, selv om vi kommer fra ulike etater. Det virker som om vi har en god felles situasjonsforståelse her, oppsummerte Max fra innsatsstyrke Derby.