
Siste rundreise for Skinnarland
I juni gjennomfører sjef Luftforsvaret besøk til alle avdelinger i Luftforsvaret.
Avdelingsbesøkene er viktig for å få oppdatering om oppdragsløsning og utvikling, og for å anerkjenne alt personellet som har jobbet hardt for å opprettholde operative leveranser og fortsatt utvikling, i en periode med økt aktivitet og COVID-19 begrensninger.
Først ut er Kjevik som fikk besøk allerede i dag. I løpet av juni skal Skinnarland og sjefsersjanten besøke alle Luftforsvarets avdelinger.
For Skinnarland er dette den siste rundreisen som sjef Luftforsvaret. Etter nesten fem år i stillingen skal hun bevege seg videre til Forsvarsstaben og jobben som sjef operasjoner.
Fullt fokus fremover
Det har vært fem svært innholdsrike år, der Luftforsvaret har vært inne i en spennende utvikling med innfasing av nye systemer, oppgradering av baser, omstilling og gradvis oppbemanning.
– Samtidig som Luftforsvaret har gjennomført omfattende modernisering, har Luftforsvaret levert operasjoner og beredskap over det som var forventet. Det er takket være alle våre dyktige og dedikerte kvinner og menn, sier Skinnarland.
Under ledelse av Skinnarland har det skjedd mye i Luftforsvaret. Vi har nådd flere milepæler i innfasingen av F-35, NH90, AW101 og P-8 parallelt med oppbyggingen av Ørland og Evenes. Vi har hatt to deployeringer til Mali med C-130J og vært på Island to ganger med F-35. Samtidig har Luftforsvaret hele tiden levert operasjoner og beredskap hjemme gjennom kontinuerlig luftovervåking, suverenitetshevdelse, maritim overvåking og innsamling, stående helikopterberedskap, samt basebeskyttelse og styrkeproduksjon i alle avdelinger.
Forsvarsminister Frank Bakke-Jensen og sjef Luft Generalmajor Tonje Skinnarland under IOC seremonien av det nye søk og rednings helikopteret SAR Queen Sjef Luftforsvaret, generalmajor Tonje Skinnarland og Luftforsvarets sjefssersjant, Christian Aage Olsen sammen med følge besøker Vesle Skaugum, Canada. Besøket står samlet utenfor hovedbygget i forbindelse med Luftforsvarets 75 års jubileum. Forsvarsminister Frank Bakke-Jensen, Oberstløytnant Ståle Nymoen og Sjef Luftforsvaret Generalmajor Tonje Skinnarland på Luftforsvarets base Rygge den dagen F-35 ble initielt operative General Eirik Kristoffersen på sin første reise som forsvarssjef. Her på 133 luftving, Evenes. Her ser Kristoffersen på utbyggingen av Evenes flystasjon sammen med sjef Luftforsvaret og sjef 133 luftving. Forsvaret deltok på pride med både stand og delegasjon i toget. Nærmere 150 soldater deltok i toget. Her fra Prideparade 2019, med nesten 150 soldater. Sjef Luftforsvaret, generalmajor Tonje Skinnarland er med. Mottaksseremoni av F-35 flyene på Ørland flystasjon, Hans Majestet Kong Harald, Ståle Nymoen, Thomas Harlem og Sjef Luftforsvaret Tonje Skinnarland Generalmajor Torger Gråtrud, oberstløytnant Ole Jørgen Rolness-Ødegård, generalmajor Tonje Skinnarland, oberst Kristian Lyssand i et Bell 412 helikopter under kommandooverføringen av 339 skvadron fra 139 luftving Bardufoss til 134 luftving Rygge. Command Teamet besøker Naval Air Station Jacksonville, der Luftforsvaret utdanner sine P-8 operatører. Her foran P-8A Poseidon.
Luftforsvaret er på god vei mot et fullt operativt femtegenerasjons Luftforsvar i 2025 og større likhet i fred-krise-krig innen luftkommando og –kontroll. Skinnarlands fokus mission first – people and safety always for å produsere og levere luftmakt på rett sted til rett tid med rett effekt – for fellesskapet opprettholdes til ny sjef overtar kommando over Luftforsvaret 11. august 2021.