
Derfor bruker tannlegen din militær uniform
6. desember kan du møte soldater i uniform som jobber på butikken, bussen, skolen, ordførerkontoret eller hos tannlegen. Du finner mennesker i alle yrkesgrupper som også er soldater i Heimevernet.
Akkurat nå er det viktigere enn noen gang å synliggjøre Heimevernet som en militær avdeling klar til å bistå i fred, krise og krig. Derfor deltar mange av Heimevernets soldater på Uniform på jobben-dagen 6. desember. Slik viser vi frem at vi har soldater over hele landet og i yrkesgrupper du kanskje ikke forbinder med Forsvaret.
Markeringen er frivillig for soldatene å delta på, og alle som bruker uniform denne dagen, har fått tillatelse fra sin sivile arbeidsgiver eller studiested.
Sitater til fri bruk:
– Situasjonen i Europa viser oss at det er viktigere enn noen gang å ha et sterkt og synlig heimevern. På kort varsel stiller Heimevernet opp når Forsvaret og det sivile samfunnet trenger det. Menneskene er vår viktigste ressurs, derfor vil jeg at soldatene skal bære uniformen med stolthet, og håper Uniform på jobben-dagen vil vise befolkningen at Heimevernet er en del av den nasjonale beredskapen, sier generalmajor Elisabeth Michelsen, sjef HV.
– Vi gjør dette fordi vi ønsker å synliggjøre for Norge hva Heimevernet er, og hvilke personer som utgjør Heimevernet. Hensikten med Uniform på jobben-dagen er å skape stolthet og anerkjennelse for den innsatsen heimevernssoldaten legger ned, og vise hvor viktig HV er for den lokale beredskapen i alle landets kommuner. Vi håper en slik dag vil skape interesse og entusiasme for HV, sier generalmajor Elisabeth Michelsen, som er sjef for HV.

– Til vanlig er ikke disse soldatene like synlig fordi de ikke jobber i Forsvaret i det daglige, men har sivile jobber eller er studenter. Jeg tror Uniform på jobben-dagen vil vise folk flest at Forsvaret gjennom HV fortsatt er landsdekkende og har et relativt stort volum med soldater med geografisk spredning. Det vil igjen bidra til forståelse og øke interessen for Forsvaret og forsvarsviljen, sier generalmajor Elisabeth Michelsen, som er sjef for HV.
Privat til red:
Heimevernet er behjelpelig med å finne lokale arbeidsplasser der soldater skal ha på seg uniform dersom dere ønsker å lage en lokal sak. For mer informasjon om Uniform på jobben-dagen kan dere kontakte:
- Oslofjord heimevernsdistrikt 01: Helene Thorkildsen, 45291969
- Oslo og Akershus heimevernsdistrikt 02: Karen Gjetrang, 92042579
- Telemark og Buskerud heimevernsdistrikt 03: Siv Iren Brænd, 40028135
- Opplandske heimevernsdistrikt 05: Stein Cato Nybakken, 45515325
- Agder og Rogaland heimevernsdistrikt 08 og Bergenhus heimevernsdistrikt 09: Tore Ellingsen, 48881975
- Møre og Fjordane heimevernsdistrikt 11: Børre Andreassen, 98043849
- Trøndelag heimevernsdistrikt 12: Kristian Kapelrud, 97782754
- Sør-Hålogaland heimevernsdistrikt 14: Per Inge Johansen, 99156058
- Nord-Hålogaland heimevernsdistrikt 16 og Finnmark heimevernsdistrikt 17: Ingvild Ekrol, 40624492